MASZ PRAWO sp. z o.o., ul. Kościelna 11A, 43-109 Tychy

10 NAJWIĘKSZYCH ABSURDÓW POLSKIEGO PRAWA

Top ten
10 NAJWIĘKSZYCH ABSURDÓW POLSKIEGO PRAWA

Witajcie.


Dzisiejszy wpis będzie dla mnie wyjątkowy, bo rozpocznie serię wpisów, które już od dłuższego czasu dojrzewały we mnie i wreszcie wyrywają się na zewnątrz. Od dawna chciałem zebrać najbardziej irytujące doświadczenia z mojej pracy zawodowej w formie przystępnej listy i podzielić się nimi z czytelnikami bloga. Lista będzie stanowiła wyraz moich prywatnych opinii i, rzecz jasna, nie zawiera wszystkich absurdów kryjących się w polskim prawie. Jeśli znasz jakiś ciekawy przypadek, którego ja nie wymienię, zachęcam do wpisania go w komentarzu.


Wiem co niektórzy z Was powiedzą: że pisanie o absurdach polskiego prawa jest jak pisanie o wzroście żyrafy: żyrafa z definicji jest wysoka, a polskie prawo… wiadomo. W życiu zawodowym spotkałem się jednak i z przepisami bardzo rozsądnymi, i z takimi których sensu mimo lat nadal nie jestem w stanie zrozumieć. Właśnie tą drugą kategorią zajmę się podczas publikowania tej listy.


Taka a nie inna jakość polskiego prawa wynika w większości nie z działalności sądów, z którą jest kojarzona przez Polaków, ale z pracy sejmu, który uchwala i redaguje polskie ustawy. Sądy dostały w naszym systemie niełatwe zadanie stosowania prawa, czyli dostosowania treści ustaw do rzeczywistego życia, a że niektóre ustawy pasują do rzeczywistości jak kierownica do konia, trudno się dziwić że rezultaty nie zawsze są zadowalające. Rozrzutnikiem złego prawa i pośrednim autorem mojej listy jest więc polski sejm, ale pamiętajmy też, że w naszym systemie ten sam sejm jest jedynym organem, który może usunąć absurdy z naszych ustaw. Osobiście czekam na to z niecierpliwością.


Zapraszam do lektury najbliższych 10 wpisów, zaczynając od jutrzejszego i przez kolejnych 9 następujących dni roboczych, codziennie punktualnie o 8 rano.


radca prawny Maciej Krok