MASZ PRAWO sp. z o.o., ul. Kościelna 11A, 43-109 Tychy

GASZENIE POŻARU ZA POMOCĄ BENZYNY

9. Ilość, nie jakość
NUMER 9

GASZENIE POŻARU ZA POMOCĄ BENZYNY


W powszechnej opinii obywateli naszego kraju, polski sejm to miejsce w którym nic się nie robi. Czasami chciałbym, żeby to była prawda. Z punktu widzenia polskiego prawnika sejm to akurat miejsce, w którym robi się zdecydowanie za dużo, zdecydowanie za szybko i zdecydowanie bez wcześniejszego przemyślenia.


W 2014 roku sejm, podczas swoich 26 posiedzeń, uchwalił aż 1995 aktów prawnych, które w Dzienniku Ustaw zajęły w sumie ponad 25 tys. stron maszynopisu. Biorąc pod uwagę, że czytanie ustaw to nie to samo co czytanie książki fabularnej, szacuję że możliwe jest przeczytanie ze zrozumieniem 20 stron nieznanej nam ustawy w godzinę. Jednocześnie, w roku 2014 mieliśmy w sumie 250 dni pracujących. Dla prawnika, któy chciałby być całkowicie na bieżąco z najważniejszymi przepisami oznacza to poświęcenie pięciu godzin każdego jednego dnia pracy, żeby choć raz przeczytać każdą stronę wydaną w 2014 roku. I nie wliczam w to przepisów niższej rangi ani, na przykład, interpretacji podatkowych, których Ministerstwo Finansów wydało w ciągu roku ponad 30 tysięcy.


OK, dużo i szybko. Ale czemu bez przemyślenia? Służę najnowszymi przykładami. Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która miała zaostrzyć kary za nielegalny wywóz leków, a zmieniła rodzaj sankcji z karnej na administracyjną, co spowodowało konieczność umorzenia wszystkich toczących się już postępowań karnych i anulowanie wyroków wszystkim dotychczas skazanym (w sumie chodzi tu o kilkaset osób). Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która odebrała fotoradary strażom gminnym i miejskim, jednocześnie nie mówiąc co należy zrobić z toczącymi się postępowaniami, czego efektem będzie umorzenie, z dniem 1 stycznia 2016 roku, wszystkich postępowań wszczętych przez te straże. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, w której po wielu miesiącach pracy dodano dziadków strony do katalogu pełnomocników, weszła w życie dnia 18 października i będzie obowiązywać aż… dwa i pół miesiąca, bo już 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie kolejna nowelizacja tego samego przepisu, która zapomniała uwzględnić dziadków w katalogu pełnomocników.


Te i inne przykłady pokazują, że działania podejmowane na rzecz naprawiania prawa przypominają gaszenie pożaru za pomocą benzyny. I są równie skuteczne.


 radca prawny Maciej Krok